Eyvah! Çocuğum 2 Yaşında
29 Aralık 2016
Tuvalet Eğitimi
13 Ocak 2017

Çocuğumu Yeni Doğacak Kardeşine Nasıl Hazırlarım?

Kıskançlık duygusunun en temel nedeni sahip olduklarımızı yitirme korkudur. Kıskançlık hissi bizi bir kere sardı mı kendimizi öfkeli, mutsuz, çaresiz ve değersiz hissederiz. Bazen nasıl davranacağımızı, nasıl tepki vermemiz gerektiğini bilemeyiz.  Yetişkin yaşantısında bile bizi bu denli etkileyen bir duyguyu çocukluk döneminde yaşamak normal bir süreçtir.

 

Özellikle kardeş doğumu gibi bir durumda çocuğun etkilenmemesi, davranışlarında bazı değişikliklerin gözlenmemesi kaçınılmaz bir durumdur. Her ne kadar çocuğunuzu buna hazırlasanız veya çocuğunuz sizden bir kardeş istese de bu yeni duruma adaptasyon sürecinde bazı problemler görülebilir. Bunlar;

 

 • Okula gitmek istememe
 • İştahsızlık
 • Ebeveynler ile birlikte uyuma
 • Alt ıslatması
 • Agresif davranışlar
 • Baş ağrısı, mide bulantısı gibi somatik belirtiler
 • Kabus görme

 

Peki bu süreci daha iyi atlatabilmek için neler yapabiliriz?

 

 • Çocuklar bir bilinmezlik içinde hissederler kendilerini. O ana kadar anne-babalarını biriyle paylaşmak zorunda olmayan çocukları bir korku sarar. Anne-babaları onu eskisi gibi sevecekler midir? Birlikte vakit geçirebilecekler mi? Eskisi gibi beraber oyun oynayabilecekler mi? Ya onu unuturlarsa… Ya eskisi gibi mutlu olmazsa… Bu değişim ve bilinmezlik çocukları oldukça etkilemektedirler. İşte bu bilinmezliği ortadan kaldırmak, çocuklara hiçbir şeyin değişmediğini söylemek, tutum ve davranışlarla bunu göstermek önemli bir adımdır.

 

 • Büyük çocuğun rutinlerinin devamlılığı ; örneğin çocuk spora gidiyorsa ve ya gün içinde yaptığı her hangi bir rutin aktivite varsa bunların devam etmesi.

 

 • Anne ve baba ile birebir zaman geçirmesi ve aile aktiviteleri düzenlemeleri.

 

 • Özellikle annenin bedensel değişimi, bebeğin annenin karnında olması bazı çocukları etkileyebilmektedir. Büyük çocuğunda bu süreçten geçtiği, hamilelik döneminde çekilen fotoğraflarla ve videolarla çocuğa anlatılması, kaygılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 • Hamileliğin son dönemleri ve doğumdan sonraki ilk dönemler anne için zor dönemlerdir. Burada yeni doğan bebeğin gereksinimleri giderildikten sonra annenin büyük çocuk ile vakit geçirmesi, adaptasyon süreci için daha etkili bir durumdur. Özellikle bu dönemlerde ise babalara büyük rol düşmektedir. Anneye yardımcı olması, büyük çocuk ile birebir vakit geçirmesi, yeni doğan bakımında aktif rol oynaması aile içi denge ve huzur için oldukça önemlidir.

 

Klinik Psikolog Buse Sağat

 

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı