Eyvah! Çocuğum 2 Yaşında
29 Aralık 2016
Tuvalet Eğitimi
13 Ocak 2017

Çocuğumu Yeni Doğacak Kardeşine Nasıl Hazırlarım?

Kıskançlık duygusunun en temel nedeni sahip olduklarımızı yitirme korkudur. Kıskançlık hissi bizi bir kere sardı mı kendimizi öfkeli, mutsuz, çaresiz ve değersiz hissederiz. Bazen nasıl davranacağımızı, nasıl tepki vermemiz gerektiğini bilemeyiz.  Yetişkin yaşantısında bile bizi bu denli etkileyen bir duyguyu çocukluk döneminde yaşamak normal bir süreçtir.

 

Özellikle kardeş doğumu gibi bir durumda çocuğun etkilenmemesi, davranışlarında bazı değişikliklerin gözlenmemesi kaçınılmaz bir durumdur. Her ne kadar çocuğunuzu buna hazırlasanız veya çocuğunuz sizden bir kardeş istese de bu yeni duruma adaptasyon sürecinde bazı problemler görülebilir. Bunlar;

 

 • Okula gitmek istememe
 • İştahsızlık
 • Ebeveynler ile birlikte uyuma
 • Alt ıslatması
 • Agresif davranışlar
 • Baş ağrısı, mide bulantısı gibi somatik belirtiler
 • Kabus görme

 

Peki bu süreci daha iyi atlatabilmek için neler yapabiliriz?

 

 • Çocuklar bir bilinmezlik içinde hissederler kendilerini. O ana kadar anne-babalarını biriyle paylaşmak zorunda olmayan çocukları bir korku sarar. Anne-babaları onu eskisi gibi sevecekler midir? Birlikte vakit geçirebilecekler mi? Eskisi gibi beraber oyun oynayabilecekler mi? Ya onu unuturlarsa… Ya eskisi gibi mutlu olmazsa… Bu değişim ve bilinmezlik çocukları oldukça etkilemektedirler. İşte bu bilinmezliği ortadan kaldırmak, çocuklara hiçbir şeyin değişmediğini söylemek, tutum ve davranışlarla bunu göstermek önemli bir adımdır.

 

 • Büyük çocuğun rutinlerinin devamlılığı ; örneğin çocuk spora gidiyorsa ve ya gün içinde yaptığı her hangi bir rutin aktivite varsa bunların devam etmesi.

 

 • Anne ve baba ile birebir zaman geçirmesi ve aile aktiviteleri düzenlemeleri.

 

 • Özellikle annenin bedensel değişimi, bebeğin annenin karnında olması bazı çocukları etkileyebilmektedir. Büyük çocuğunda bu süreçten geçtiği, hamilelik döneminde çekilen fotoğraflarla ve videolarla çocuğa anlatılması, kaygılarının azalmasına yardımcı olacaktır.

 

 • Hamileliğin son dönemleri ve doğumdan sonraki ilk dönemler anne için zor dönemlerdir. Burada yeni doğan bebeğin gereksinimleri giderildikten sonra annenin büyük çocuk ile vakit geçirmesi, adaptasyon süreci için daha etkili bir durumdur. Özellikle bu dönemlerde ise babalara büyük rol düşmektedir. Anneye yardımcı olması, büyük çocuk ile birebir vakit geçirmesi, yeni doğan bakımında aktif rol oynaması aile içi denge ve huzur için oldukça önemlidir.

 

Klinik Psikolog Buse Sağat

 

Comments are closed.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.