Ebeveynlere Öneriler
29 Aralık 2016
Eyvah! Çocuğum 2 Yaşında
29 Aralık 2016

Çocuklarda Sorumluluk Duygusu

Hiç kuşkusuz her anne baba çocuğunun kendi ayakları üzerinde durmasını, kararlarını alabilmesini, kendine güvenli, değer yargıları olan , duygu ve düşüncelerini belli eden bireyler olarak yetişmesini ister.

Peki Sorumluluk Duygusu Nedir ?

Sorumluluk bilinci insan hayatında çok büyük bir rol oynamaktadır. Sorumluluk bilinci sayesinde başarılı, kendine güvenli ve kararlı bireyler yetişir. Fakat bu duygu çocuğun kendi kendine kazanabileceği bir duygu değildir. Bu duygunun küçük yaştan itibaren ebeveynleri tarafından kazandırılması sorumluluk bilinci gelişiminde önemli bir etkendir. Sorumluluk duygusu gelişiminde ilk olarak anne-baba, daha sonra da sosyal çevresinden öğrendikleri ve geliştirdikleri beceriler etkilidir.

Sorumluluk Bilincinde Anne-Babanın Rolü

Sorumluluk bilincini kazandırırken çocukların gelişim dönemlerini göz önünde bulundurmamız oldukça önemlidir. Her yaş grubunun bilişsel, fiziksel, sosyal becerileri farklıdır ve yapabildikleri gelişim düzeylerine göre değişiklik gösterir. Gelişimleri tamamlandıkça kazandıkları yeni beceriler ile sorumluluk almaya da hazır hale gelirler. Sorumluluk kazandırılmasında anne-babaya düşen bazı görevler vardır. Örneğin çocuklar hareketlerini kontrol edebilip, dengelerini sağlayabildikleri andan itibaren kıyafetlerini adım adım kendileri giyip, çıkarmaya başlayabilirler. Bu becerilerin kazanılması ile birlikte çocukların kıyafetlerini kendileri değiştirmesi, onlara bu anlamda fırsat verilmesi gelişimleri için olması gereken bir durumdur.

Diğer bir rol ise, ebeveynlerin çocuklarından istedikleri davranışları sergileyen bireyler olmalarıdır. Çocuklar taklit ederek öğrenirler ve en sık taklit ettikleri insan anne-babalarıdır. Anne-babaların çocuklarına model olmaları, onların davranış biçimlerini kazanmalarında önemli bir rol oynar.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise, çocukların davranışlarının olumlu ya da olumsuz sonuçlarını yaşamasına izin vermektir. Ebeveynler genel olarak çocuklarının hayatını kolaylaştırmak, onları korumak ister. Örneğin; okula giderken onları giydirmek, ayakkabılarını bağlamak, ödevlerini yapmak gibi davranışları onlar için yapabilirler. Bu tarz davranışlar kısa vadede çocukları korumaya yönelik olsa bile, uzun vadede onların gelişimini

olumsuz yönde etkilemektedir. Sorumlulukları ve davranışları için çaba göstermeleri, denemeleri kişilik gelişimlerinde, özgüven duygusu gelişiminde olumlu bir etkiye sahiptir. Yaşayarak öğrenmek en etkili öğrenme şeklidir.

Yaşa Uygun Sorumluluklar Nelerdir?

2 – 3 Yaş:

Yelek gibi basit giyecekleri kendi başlarına giyebilirler.
Bardaktan su içebilirler.
Kas gelişimleri gelişmekte olduğundan, dökseler bile çatal kaşık kullanabilirler.
3 – 4 Yaş:

Kendi oyuncaklarını kendileri toplayabilir.
Diş fırçalamak, elini yüzünü yıkamak gibi öz bakım becerilerini yavaş yavaş kendileri yapabilir.
Ayakkabılarını kendileri giyebilir, fakat bağcıkları bağlamak için desteğinize ihtiyaçları vardır.
4 – 5 Yaş:

Ev işlerinde yardım edebilirler. Anne ve babaya yardım etmek gibi görevler ilgilerini çekebilir.
Sofra kurallarına uygun bir şekilde yemek yiyebilirler.
Ufak görevler alabilirler ( odasını toplamak, evin bir köşesinden eşya getirmek gibi).
Kıyafetlerini kendileri giyip, çıkarabilir.
Anne Babaya Öneriler

Olumlu geri bildirim: Çocuklar anne ve babalarının ilgilerini ve onaylarını isterler. Olumlu davranışlarına odaklanarak, davranışlarını pekiştirmek geliştirilmek istenilen davranışn kazanılmasında etkili bir roldür.

Küçük adımlardan başlamak: Çocuklarınıza öğretmek istediğiniz davranış ne ise küçük adımlardan başlamanız en kolay yöntemdir. Örneğin çocuğunuzun odasını toplamasını istiyorsanız ufak adımlarla başlayabilirsiniz. İlk olarak oyuncaklarını kaldırmak, daha sonra yatağını toplamak gibi…

Seçme sansı vermek: çocuklara seçme şansı vermek onlara sunabileceğimiz en önemli davranışlarından biridir. Kendi kararlarını kendileri verebilmesi hem onları davranışları konusunda motive edecektir hem de davranışlarının olumlu ve ya olumsuz tüm sonuçlarını kabul etmelerine yardımcı olacaktır.

Sabırlı ve destekleyici olmak: Sabırlı ve destekleyici olmak, onlardan hızlı bir gelişim beklememek, yanlışlarında, hatalarında onlara destekte bulunmak, onlara güç vermek oldukça önemlidir. Çocuklarınız sizlerin sevgisini, desteğinizi ve kararlı tutumunu gördükçe adım adım sorumluluk bilincini kazanacaklardır.

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı