Çocuklarda Sorumluluk Duygusu
29 Aralık 2016

Ebeveynlere Öneriler

Anne babalar, çocukların sağlıklı bir birey olarak yetişmesi ve olumlu kişilik yapısına sahip olması için önemli bir rol taşımaktadır. Bireyin içinde doğduğu, büyüdüğü ortamın özellikleri ile çevresindeki kişilerle kurduğu ilişkiler gelişimini birçok yönden etkilemektedir. Çünkü çocuğun dünyayı algılayış şekli çevresi ile olan kurduğu ilişkilerden oluşmaktadır. Bu durum hem kendisini algılama şekli hem de hayata karşı olan tavırlarının temelini oluşturur.

Aile, çocuğun ilk sosyal yaşantılarını edindiği yerdir. Yani anne baba olmak çocuğun sadece fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak değil, aynı zamanda duygusal olarak tutarlı ve dengeli yaklaşımda bulunmaktır.

Çocuklar büyümeye başladıkları andan itibaren bazı zorluklarla karşılaşırlar. Kimi çocuklar karşılaştıkları problemlerle daha rahat baş edebilirken, kimileri zorlanabilmektedir. Ebeveynler ise çocuklarına karşı sergiledikleri bazı tutum ve davranışlarla, çocuklarının karşılaştıkları problemlerle baş etmelerini kolaylaştırabilirler. Bunlardan bahsedecek olursak;

Günlük Aile Oturumu : Aile bireyleri bir araya gelip sohbet edebilir, günlük aktivitelerini konuşabilir, gün içinde yaşadıkları problemleri birbirine anlatabilir ve beraber çözüm yolları üretilebilirsiniz.

Önleyici Açıklamalar : Anne babaların çocuklarıyla istemedikleri davranış hakkında neden-sonuç ilişkisi üzerine yaptıkları açıklamalardır. Açıklama yapılırken duyguların kullanılması önemlidir. Örneğin ; ‘‘ Markete gittiğimizde çikolata almak için ısrar etmen beni üzüyor, bu kadar fazla çikolata yemek sağlığın açısından zararlı’’ şeklinde bir açıklama yapabilirsiniz.

Sorumluluk Duygusu: Çocuklara yaş seviyesine göre sorumluluk verilmesi onların gelişimleri için ve sorumluluk duygusu gelişimi için önemlidir. Örneğin; kendi tabaklarını mutfağa götürebilirler, oyuncaklarını toplayabilirler… Bir çocuğun ebeveynlerinden bağımsız hareket edebilmesi, işleri yapabildiğini görmesi özgüven gelişimi açısından önemli bir adımdır.

Olumlu Pekiştirme : Çocuklar için anne babalarının ilgisi ve dikkati önemlidir. Davranışlarının karşılığını almak isterler. Bu yüzden çocuklarımızın davranışlarını görmeli, çabalarına karşılık vermeliyiz. Örneğin bir resmi tamamladıklarında bunu taktir etmeli ve ya bir etkinlik sırasında zorlandıklarında ona yapabileceğini, yanında olduğunu hissettirebilirsiniz.

Sınırlar ve Kurallar : Çocuklar dünyalarını keşfederken sınırsız özgürlük hissederler, fakat bu özgürlüğün içerisinde kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Kurulan sınırlar ve kurallar sayesinde çocuklar davranışlarının neye etki edeceğini daha iyi bilirler, bu şekilde ise kendilerini daha güvende hissederler.

İletişim Dili: Çocuklarla iletişim halindeyken kurduğumuz cümleler, ses tonu, vurgulamalarımız oldukça önemlidir. ‘‘Ne’’ söylediğimizden daha çok ‘‘Nasıl’’ söylediğimiz oldukça önemlidir.  ‘‘ Yapmazsan…. yapamazsın’’ ifadesi yerine ‘‘ Yaptığında…. yapabilirsin’’ ifadesi iletişim dili açısından daha uygun olacaktır.

Özetleyecek olursak, çocuklarımıza karşı tutumumuz, davranışlarımız, iletişim şeklimiz gelişimlerinde büyük rol oynamaktadır. İlk sosyal deneyimlerini aileleri aracılığı ile öğrenirler. Bu yüzden onlara karşı tutarlı ve hoşgörülü olmak, sabır göstermek, dünyayı keşfetmeleri için zaman tanımak ve bunu yaparken sevgimizden, güven verici halimizden ödün vermemek, onları hatalarıyla kabul etmek, gelişim seviyelerine uygun beklentilerde bulunmak, onlar için yapabileceğimiz en uygun davranışlardır.

Klinik Psikolog Buse Sağat

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı