Çocuklarda Sorumluluk Duygusu
29 Aralık 2016
Çocuğumu Yeni Doğacak Kardeşine Nasıl Hazırlarım?
8 Ocak 2017

Eyvah! Çocuğum 2 Yaşında

Merhaba 2 yaş sendromu… Çocuğu 2 yaşına gelmiş bir çok anne-babadan duyduğum bazı cümleler var ; ‘‘ Önceden bu şekilde tutturmazdı, şimdi çok inatlaşmaya başladı.’’ , ‘‘ istekleri olmayınca ağlamaya, tepinmeye başladı’’, ‘‘Bu aralar çok öfkeli, isteği olmayınca oyuncaklarını fırlatıyor, ağlamaya başlıyor’’ , ‘‘ Asla uyumuyor, yemek yemiyor’’. Peki neden 2 yaşına geldiği zaman çocuklarımızda huy değişiklikleri oluyor? Bu 2 yaş civarı neler oluyor?

 

2 yaş dönemi çocuklar bireyselleşmeye başlıyor; artık onlar için koşma, etrafı keşfetme, sınırlarını zorlama ve konuşma zamanı. Son derece enerjik bir yapıyla yeni keşifler de bulunmak isterler.

 

Anne babalar ise bu dönemde oldukça zorlanmaktadırlar. Bu döneme kadar kendilerine daha  bağımlı olan çocukları, onları dinleyen çocukları gitmiş; yerine küçük bir afacan gelmiştir.

 

Çocuklar hem bağımsız olmak ister, dünyayı keşfetmek ister hem de ebeveynlerinin yardımına, bakımına ihtiyaçlarını olduğunu bilirler. Bu ikilem çocuklar için kolay olmadığı gibi anne-babalar için de kolay değildir.

 

Peki bu durumlar ebeveyler nasıl davranmalı?

 

  • İlk olarak merak etmeyin, bu durum gelişimsel süreci içinde son derece normal bir durumdur.
  • Bu dönem onun keşif dönemidir, yasaklamalar yerine ortamı güvenli hale getirin.
  • Çocuğunuz sık sık istediğini gerçekleştirmek için ağlayacak, tepinecek ve ya sinirli bir yapıda davranacaktır. Bu dönemde aman ağlamasın diye dediğini yapmak davranışı pekiştirir, fakat hayır demek, inatlaşmak da davranışın devam etmesini sağlar. Peki ne yapmalıyız ? Çocuğunuz öfke krizindeyken siz ne derseniz anlamayacaktır, sakinliğinizi korumanız, öfke krizinin geçmesini beklemeniz uygun bir davranış olacaktır. Olumsuz davranışı bittiğinde ise, onunla konuşabilir, onun anlayacağı bir şekilde neden-sonuç ilişkisine dayalı sohbet edebilirsiniz.
  • Kriz anında ya da çocuğunuz tehlikeli bir iş yapmak üzereyken, hayır kelimesini kullanmak yerine, ilgisini farklı bir yöne çekebilirsiniz.
  • Bu dönem de çocuklar keşif döneminde oldukları için sıklıkla soru sorarlar. Neden, nasıl, niye? Sorularına cevap vermek hem çocuğun bilişsel gelişimi için hem de ebeveyn-çocuk arasında ki bağın gelişimi için olumlu bir durum olacaktır.
  • Tuvalet eğitimi bu dönemde oldukça önemlidir. Bunun için çocuğunuzun hazır olduğu zamanı beklemek en doğru çözüm olacaktır.
  • Bu dönem de olduğu gibi çocuğuna tutarlı bir şekilde yaklaşmak, çocuğun sınırlarını bilmesi açısından oldukça önemlidir.

 

Her çocuk özeldir, her çocuk birbirinden farklıdır… Bırakın çocuğunuz güvenli ve tutarlı, sevgi ortamında dünyasını keşfetsin.

 

Klinik Psikolog

Buse Sağat

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.