Tuvalet Eğitimi
13 Ocak 2017

Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Tuvalet eğitimi başlıklı yazıda belirttiğim gibi, bu süreç ebeveynler için zorlu bir süreçtir. Gelişimsel ve psikolojik olarak hazır olduktan sonra, bu süreci daha kolay atlatmanın bazı yolları vardır.

 

Çocukların alışkanlıklarını değiştirmek kolay bir süreç değildir. Özellikle 18-30 ay arası çocuklarda görülen ben merkezcilik, paylaşmama, sabırsızlık gibi belirtiler tuvalet eğitimi sürecinde ebeveynleri zorlamaktadır. Fakat bu süreci daha kolay ve eğlenceli atlatmak bizim elimizdedir.

 

İşte bu süreci rahat atlamak için bazı ipuçları

 

  • Çocuğun rahat kıyafetler giymesi, giyip-çıkarırken zorlanmaması ebeveynlerin işini oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Sadece tuvaletini yaparken beraber okuyabileceğiniz hikaye kitapları oldukça işe yaramaktadır. Özellikle çocuğunuzun ilgi alanına göre kitapları seçip, oraya koyarsanız, çocuğunuz tuvalete mutlu bir şekilde gidip, sıkılmayacaktır.
  • Tuvalet eğitimini resimlerle anlatan gelişim hikaye kitapları hem çocuğun ilgisini çekmekte, hem de bu süreci öğrenmesi açısından önemlidir.
  • Oyun bir çocuğun tüm dünyasıdır. Her şeyi oyun ile öğrenir. Bu yüzden tuvalet sırasında beraber oynayacağınız oyunlar bu işin en zevkli kısmıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu oyunun sadece tuvalet yaparken oynanıyor olması. Farklı bir alanda bu oyuna devam ettiğiniz zaman, tuvalet zamanı sırasında yarattığı etkiyi kaybedecektir.

 

Unutmayın, 2 yaş civarı çocuklar kendileri bir iş yapıp, başarmayı çok severler. Tabi bunu yaparken ebeveynlerinin de desteğine ihtiyaç duyarlar. Bazen onlara yardım etmek isterken tepki ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden onlara kullanışlı, ilgi çekici bir ortam yaratmak önemlidir. Bunun için de tuvalet eğitimi sırasında; renkli, çocuğunuzun rahat edebileceği lazımlıklar seçmek, ellerini rahat yıkaması ve lazımlığına daha rahat oturması için yükseltici basamaklar kullanmak önemlidir. Ayrıca bu süreçte alıştırma külotları ve yatak koruması için alez kullanmak son derece kullanışlıdır.

Klinik Psikolog Buse Sağat

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı