Tuvalet Eğitimi
13 Ocak 2017

Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Tuvalet eğitimi başlıklı yazıda belirttiğim gibi, bu süreç ebeveynler için zorlu bir süreçtir. Gelişimsel ve psikolojik olarak hazır olduktan sonra, bu süreci daha kolay atlatmanın bazı yolları vardır.

 

Çocukların alışkanlıklarını değiştirmek kolay bir süreç değildir. Özellikle 18-30 ay arası çocuklarda görülen ben merkezcilik, paylaşmama, sabırsızlık gibi belirtiler tuvalet eğitimi sürecinde ebeveynleri zorlamaktadır. Fakat bu süreci daha kolay ve eğlenceli atlatmak bizim elimizdedir.

 

İşte bu süreci rahat atlamak için bazı ipuçları

 

  • Çocuğun rahat kıyafetler giymesi, giyip-çıkarırken zorlanmaması ebeveynlerin işini oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Sadece tuvaletini yaparken beraber okuyabileceğiniz hikaye kitapları oldukça işe yaramaktadır. Özellikle çocuğunuzun ilgi alanına göre kitapları seçip, oraya koyarsanız, çocuğunuz tuvalete mutlu bir şekilde gidip, sıkılmayacaktır.
  • Tuvalet eğitimini resimlerle anlatan gelişim hikaye kitapları hem çocuğun ilgisini çekmekte, hem de bu süreci öğrenmesi açısından önemlidir.
  • Oyun bir çocuğun tüm dünyasıdır. Her şeyi oyun ile öğrenir. Bu yüzden tuvalet sırasında beraber oynayacağınız oyunlar bu işin en zevkli kısmıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu oyunun sadece tuvalet yaparken oynanıyor olması. Farklı bir alanda bu oyuna devam ettiğiniz zaman, tuvalet zamanı sırasında yarattığı etkiyi kaybedecektir.

 

Unutmayın, 2 yaş civarı çocuklar kendileri bir iş yapıp, başarmayı çok severler. Tabi bunu yaparken ebeveynlerinin de desteğine ihtiyaç duyarlar. Bazen onlara yardım etmek isterken tepki ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden onlara kullanışlı, ilgi çekici bir ortam yaratmak önemlidir. Bunun için de tuvalet eğitimi sırasında; renkli, çocuğunuzun rahat edebileceği lazımlıklar seçmek, ellerini rahat yıkaması ve lazımlığına daha rahat oturması için yükseltici basamaklar kullanmak önemlidir. Ayrıca bu süreçte alıştırma külotları ve yatak koruması için alez kullanmak son derece kullanışlıdır.

Klinik Psikolog Buse Sağat

Comments are closed.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.