Çocuğumu Yeni Doğacak Kardeşine Nasıl Hazırlarım?
8 Ocak 2017
Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları
13 Ocak 2017

Tuvalet Eğitimi

 

Her ebeveynin en çok zorlandığı konulardan biri tuvalet eğitimidir. Çocuk gelişiminde çok önemli bir rolü olan bu eğitim hem çocuklar hem de ebeveynler üzerinde etkisi çoktur.

 

Tuvalet eğitiminin en önemli noktalarından biri doğru zamanı beklemektir. 18 ay ile 3 yaş arasında çocukların tuvalet eğitimini tamamlaması beklenmektedir. Bu dönem çocukların 2 yaş krizi denilen önemli bir süreci içerisindedir. Çocuklar bu dönemde inatlaşırlar, ben merkezci düşünürler ve çevreleri keşfedip, sınırlarını zorlarlar. Gözlem yeteneklerinin arttığı bu dönemde öğrenme, taklit etme, anne-babayı örnek alma gibi özellikler görülür.

 

Peki bu süreç içinde  çocuğum için doğru zamanı nasıl anlarım?

 

Doğru zamanı anlamak için birkaç ipucu vardır. Bunlar;

-Çocuğunuz basit komutları anlıyorsa ( Örneğin, bana topu verir misin? Kitabı masaya koyar mısın? )

-Bağırsak hareketleri belli bir düzen içerisine girdiyse

-Tuvaletinin geldiği zaman haber vermeye başladıysa

-Tuvaletini genellikle belli bir yerde yapıyorsa

-Tuvaletini yaptığı sırada belirli bir pozisyonda kalıyorsa

-Tuvaletini yaparken saklanmaya, kendine özel bir bölge ayırmaya başladıysa…

 

Tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlere çok büyük rol düşmektedir. Bu dönemde sabırlı ve tutarlı olmanız, çocuğunuz tuvaletini kaçırdığında kızmamanız, düzenli aralıklarla tuvalete götürmeniz, tavır değişikliği göstermemeniz oldukça önemlidir. Genellikle aileler bir adım atıp, sonra geri dönüş yapmaktadır. Tuvalet eğitimine başlamaya karar verirken, çocuğunuzun hazır olduğunu görmeniz kadar sizin de buna kendinizi hazırlamanız gereklidir. Bu sadece çocuğun değil, ebeveynlerinde hayatında bir değişim sürecidir.

 

Tuvalet eğitimi sırasında ailelerin en çok sorduğu sorular ise; ‘‘Hem gündüz hem de gece bezi bırakmalı mıyım? Gündüz bezi bıraksam, gece bezlemeyi bırakmasam ne olur?’’ gibi sorulardır. Genelde aileler gündüz bezlemeyi bıraksa bile gece bezlemeye devam etmektedir.

 

Bezlerin aynı anda bırakılması en doğru çözüm olsa da, gündüz bezi bıraktıktan 1-2 hafta sonra bezi bırakması kabul edilir bir durumdur. Fakat bu sürecin uzamaması son derece önemlidir. Gündüz bez takılmayıp, gece bez takılması çocukların bu süreci atlatmasını geciktirmekle birlikte, bir karmaşaya sebep olmaktadır.

 

Gece bezi bırakmada yaşanılan en büyük problem ebeveynlerin bu süreçte zorlanmasıdır. Çünkü uyku sırasında kalkmak, çocuğunu da uyandırmak kolay bir adım değildir. Fakat bu süreçte belirli aralıklarla çocuğunu tuvalete götürmek, fakat bunu yaparken çocuğunun uyandığından emin olmak önemlidir. Özellikle bu dönem de yatmadan önceki sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Klinik Psikolog Buse Sağat

 

 

 

 

Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.